Myślisz, że masz w domu dużo wyświetlaczy? To dopiero przedsmak tego, co przyniesie jutro

"Żyjemy w epoce wyświetlaczy" - te słowa podczas swego wystąpienia na targach IFA 2015 wypowiedział Dr Sang-Beom Han, dyrektor generalny oraz prezes spółki LG Display. Ciężko się z nim nie zgodzić; pisząc ten tekst jeden wyświetlacz mam przed sobą, drugi w kieszeni, a trzeci na nadgarstku. To jednak nic w porównaniu z tym, co nas czeka w nie tak odległej przyszłości.

Przyszłość ekranów

Przyszłość ekranów (Shutterstock)

Dziś słysząc "OLED" najpewniej myślisz "telewizor". Jest to skojarzenie słuszne, bowiem właściwości tej technologii wykorzystywane są obecnie przede wszystkim do produkcji paneli, które gwarantują jakość wyświetlanego obrazu nieosiągalną w przypadku ekranów LCD. Nieskończone kąty widzenia, wysoki kontrast, żywe kolory, idealna głębia czerni — nie bez przyczyny Ridley Scott mówi: "chciałbym, aby wszystkie moje filmy oglądano na rewolucyjnym telewizorze OLED”.

Trzeba zdawać sobie jednak sprawę z tego, że technologia OLED jest dopiero na początku swej drogi, a jej potencjał wykracza daleko poza wykorzystanie w produkcji wysokiej klasy telewizorów. Ekrany OLED nie wymagają dodatkowego podświetlenia, co sprawia, że z odpowiednim know-how możliwe jest tworzenie ultracienkich, zwijanych, składanych, a nawet przeźroczystych wyświetlaczy. Widziałeś już 55-calowy ekran LG o grubości 0,97 mm? Albo 111-calowy LG Vertical Tiling OLED, czyli dwustronny i falisty panel? To dopiero początek.

Dwustronny ekran LG Vertical Tiling OLED

Dr Ching W. Tang, profesor uniwersytetów University of Rochester w Nowym Jorku oraz Hong Kong University of Science and Technology, który znany jest jako "ojciec technologii OLED" podkreśla, że ze względu na brak podświetlenia i dodatkowych warstw budowa OLED-a jest znacznie mniej skomplikowana od ekranu LCD, dzięki czemu kwestią czasu jest, aż panele organiczne staną się tanie w produkcji. To w połączeniu z ich właściwościami sprawi, że wyświetlaczami będzie można pokryć dosłownie wszystko.

Wyobraź sobie okno, które wyświetla prognozę pogody, a po wciśnięciu jednego przycisku zamiast znajdującego się po drugiej stronie ulicy domu sąsiadów widzisz górski krajobraz. Blat kuchenny i deska do krojenia wyświetlające interaktywny przepis na spaghetti? Żaden problem. Kubek, na którego powierzchni wyświetlana jest miła dla oka animacja wraz z temperaturą znajdującego się we wnętrzu napoju? To tylko kwestia czasu. Nie mówiąc już o futurystycznych smartfonach czy inteligentnej galanterii.

Smartfon przyszłości

Szkła okularów, biurka, lustra, drzwi prysznicowe, różnego rodzaju ozdoby — wszystko wzbogacone funkcjonalnie dzięki ekranom OLED. To, co do niedawna pozostawało w sferze wyobraźni dzięki OLED-om będzie wyłącznie przez wyobraźnię ograniczone. Nie mogę się doczekać, ale na szczęście dzięki LG taki świat ujrzymy szybciej niż mogłoby się wydawać.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Technologie:

15.07, czyli Dzień bez telefonu komórkowego. Dziwne to święto "Spagettifikacja". Co się stanie, jeżeli wpadniesz do czarnej dziury? Zmiana czasu. Dlaczego dwa razy w roku przestawiamy zegarki? Jak brzmi liczba pi? Długa historia płyty CD. Czy srebrny krążek ma jeszcze przyszłość? Nietypowe zastosowania WD-40. Do czego można go wykorzystać? Rok 1984: 35 lat temu Macintosh rzucił wyzwanie Wielkiemu Bratu Rosyjski Air Force One. Tak wygląda wnętrze osobistego samolotu Władimira Putina To lata! Najdziwniejsze samoloty pionierów lotnictwa Lotniskowiec z lodu. Projekt niezwykłego okrętu z czasów drugiej wojny światowej Konstruktor rzuca wyzwanie planowemu starzeniu. Lampa Dysona wytrzyma 37 lat 11 zapomnianych konkurentów PlayStation: Jaguar, Amiga CD32, Apple Pippin i inne Najlepsze śmigłowce szturmowe dla polskiej armii Genialny naukowiec wymyślił Internet na nowo. Poświęcił na to 40 lat życia Sprzęt dla graczy – sposób na wyciąganie kasy od naiwnych czy narzędzia dla zawodowców? Nurkujące drony i łodzie jak statki kosmiczne: osobisty sprzęt do podróży pod wodą Sprzedawca w sklepie komputerowym - zawód ograniczonego zaufania Broń, która nie zabija. Wojna przyszłości: wszystko zniszczone, żadnych zabitych 8 cudów techniki z lat 90. Napęd ZIP, robot AIBO i pager BlackBerry. Pamiętasz je? Bezpowrotnie tracimy dane. Nic po nas nie zostanie – ostrzega wiceprezes Google’a V3 - mordercza stonoga Hitlera. Największe działo drugiej wojny testowano w Międzyzdrojach „Das Marsprojekt”. Marsjańska misja Wernhera von Brauna z 1952 roku Jak prasa pisała o Internecie w 1988 roku? Ernő Rubik, człowiek schowany za kostką

Popularne w tym tygodniu:

15.07, czyli Dzień bez telefonu komórkowego. Dziwne to święto