Witaj w świecie inteligentnych rzeczy. Zobacz jakie rozwiązania proponuje LG

Wchodzisz do domu. Światła automatycznie włączają się, a klimatyzacja ustawia odpowiednią temperaturę. Muzyka, której słuchałeś w telefonie zaczyna lecieć z głośnika w korytarzu.

Wchodzisz do salonu i włączasz telewizor. Światła automatycznie ściemniają się, a temperatura jest obniżana do kinowej. Na ekranie pojawiają się powiadomienia – kończy się termin przydatności do spożycia jogurtów i mleka. Rzut okiem do lodówki – oczywiście przez wbudowaną kamerę – nie masz już pomidorów i mleka. Dwa kliknięcia, brakujące składniki zamawiasz ze sklepu internetowego. Bez konieczności wchodzenia do kuchni i przerywania filmu.

Podobne wizje pojawiają się w mediach od kilku lat. O ile jednak dotychczas opisywały one rozwiązania, z których będziemy korzystać w przyszłości, o tyle teraz prezentują możliwości systemów już dostępnych na rynku.

Smart home nie jest nową koncepcją. Jest wiele firm, które oferują systemy do zarządzania domowymi sprzętami. Jednak dopiero w tym roku topowi producenci sprzętu RTV i AGD pokazali swoje rozwiązania. To bardzo ważne, bo żeby koncepcja inteligentnego domu upowszechniła się, a ceny oferowanych na rynku rozwiązań spadły, niezbędne jest zaangażowanie największych firm. Istotna jest także łatwość obsługi. Część z dostępnych w sprzedaży rozwiązań jest bardzo skomplikowana i mało intuicyjna.

LG już od jakiegoś czasu ma w swojej ofercie inteligentnie urządzenia AGD, ale teraz będą one dostępne na dużą skalę. W pierwszej kolejności na rynkach azjatyckich, ale w przyszłości pojawią się także u nas. Sprzęt domowy zyska szereg nowych możliwości. W większości to małe udogodnienia, ale ich suma realnie przełoży się na poprawę komfortu korzystania z domowej elektroniki. Oto lista możliwych zastosowań systemu LG:

  • urządzeniami RTV i AGD będzie można sterować ze smartfona;
  • piekarnik będzie automatycznie ustawiać parametry pieczenia na podstawie wybranych przez użytkownika przepisów;
  • lodówka będzie monitorować daty przydatności do spożycia produktów i pozwoli na automatyczne zamawianie żywności w sklepach internetowych;
  • do pralki będzie można wgrać dodatkowe programy precyzyjnie odpowiadające potrzebom użytkownika. Po zakończeniu prania będzie wysyłane powiadomienie;
  • z poziomu telewizora telefonu lub tabletu będzie można sterować oświetleniem i klimatyzacją;
  • specjalne adaptery umożliwią monitorowanie poboru prądu różnych urządzeń i zdalne odłączanie gniazdek.

Liczba potencjalnych scenariuszy użytkowania jest długa, a system mogą uzupełnić sprzęty takie jak automatyczne odkurzacze, zestaw kamer do monitoringu czy szafy, które prasują i odświeżają ubrania.

LG Tromm Styler - szafa, która prasuje i odświeża ubrania

Osoby twardo stąpające po ziemi pewnie od razu powiedzą, że możliwości są fajne, ale żeby z nich skorzystać trzeba wymienić w zasadzie całą elektronikę w domu. To wielka inwestycja, ale na szczęście można rozłożyć ją w czasie.

Najfajniejszą rzeczą, jaką pokazało LG jest zestaw przystępnych cenowo czujników SmartThinQ, które zmieniają zwykłe urządzenia AGD w sprzęt inteligentny. Czujniki komunikują się ze specjalnym hubem, który zbiera informacje i wysyła je do użytkownika. Jeśli SmartThinQ zostanie umieszczony na drzwiach pralki, będzie informować o zakończeniu prania. Umieszczenie go w lodówce pozwoli na monitorowanie dat przydatności do spożycia pewnych grup produktów spożywczych czy rejestrowanie każdego otwarcia drzwi pod nieobecność użytkownika. Możliwe będzie także zdalne sterowanie klimatyzacją czy innymi urządzeniami AGD.

Oczywiście sensory nie zapewnią wszystkich funkcji inteligentnego sprzętu AGD, ale – w połączeniu z adapterami do gniazdek, Smart TV i nowym telefonem – pozwolą na stopniowe przechodzenie do świata inteligentnego domu. Mówi się, że nowe rozwiązania spopularyzują się w ciągu zaledwie pięciu lat. Warto mieć to z tyłu głowy rozpatrując zakup elektroniki do domu.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Technologie:

Air umbrella - niewidzialna parasolka. Genialny pomysł, który nigdy się nie sprawdzi Asus Eee BOX 206 z portem HDMI oficjalnie potwierdzony Jak włączyć Firefoxa, który nie chce się uruchomić Jak wygląda przyszłość motoryzacji? Kup zdrapkę i aktywuj pełnię mocy w swoim procesorze, czyli overclocking według Intela WiFi szybkie jak pocisk Filmy kłamią? Czyli jak naprawdę brzmi wybuch bomby atomowej [wideo] Cieniutki MSI X400 opart na CULV Kolejny netbook na horyzoncie - tym razem Lenovo Mitsubishi FL6900U – projektor dla wymagających Cervelo P5 - mistrz rowerowej aerodynamiki Najwyższy blok mieszkalny świata wkrótce stanie w Indiach

Popularne w tym tygodniu:

Zbudowali… latającą deskorolkę. Tak, to działa Chiny ujawniają prototyp pociągu kolei magnetycznej. Prędkość? 620 km na godzinę Latające samochody General Motors. Pobudzają wyobraźnię Włosi stworzyli samolot przeznaczony wyłącznie do transportu szczepionek na COVID-19 Przyczepione na grzyby. Rewolucyjne rzepy, które pozwolą robotom chodzić po ścianach Co to jest switch PoE i do czego służy?