LG G4 z rekordem Guinnessa w liczbie zrobionych selfie. Historia tego zjawiska jest starsza, niż mogłoby się wydawać

"Selfie" to słowo, które kilkanaście lat temu nie istniało jeszcze w żadnym słowniku, ani nawet w młodzieżowym slangu. Dziś możemy już mówić o globalnym fenomenie, w kontekście którego głośno jest ostatnio o firmie LG.

Selfie

Selfie (Selfie)

13 czerwca w Meksyku pobito rekord Guinnessa w liczbie zrobionych pod rząd selfie, a do jego ustanowienia wykorzystano smartfona LG G4 z przednim aparatem o rozdzielczości 8 Mpix. Przez 2 godziny wykonano 746 fotografii, co oznacza, że smartfon rejestrował jedną fotkę co średnio 10 sekund, przy czym na każdej uwieczniono inne osoby.

Bicie rekordu Guinnessa z LG G4

Choć selfie zalewają serwisy społecznościowe dopiero od kilku lat, ich korzeni musimy szukać w czasach, gdy nikt nie myślał jeszcze nie tylko o Facebooku, ale i internecie w ogóle.

A było to tak…

Gdyby selfie było człowiekiem, do widocznego na poniższej fotografii mężczyzny mówiłoby "tato". Panie i panowie, oto prawdopodobnie pierwszy autoportret na świecie, który powstał w 1839 roku.

Zdjęcie wykonane przez Roberta Corneliusa uznawane za pierwsze selfie na świecie

176 lat temu widoczny na zdjęciu amerykański chemik Robert Cornelius został poproszony przez znajomego wynalazcę Josepha Saxtona o pomoc w stworzeniu metalowych płytek do dagerotypii. Jest to proces chemiczny będący jedną z pierwszych technik utrwalania obrazu. Po serii udanych eksperymentów Corneliusowi nie pozostało nic innego jak udać na zaplecze rodzinnego sklepu w Filadelfii, aby przetestować swoje dziecko. Pierwsze zdjęciu zrobił — a jakżeby inaczej — samemu sobie. Choć od jego wykonania minęło już grubo ponad 17 dekad, nie zdążyło się zestarzeć ani trochę, bo dzięki popularności instagramowych filtrów wygląda jakby zostało zrobione wczoraj.

Lata mijały, a kolejni wynalazcy rozwijali i udoskonalali nowe procesy fotograficzne, aby zagwarantować nowo powstałej gałęzi rynku komercyjny sukces. Przełomowym produktem był zaprezentowany w lutym 1900 roku aparat Kodak Brownie, czyli pudło, które ze względu na relatywnie kompaktowe wymiary i niską cenę tylko w pierwszym roku produkcji zostało dostarczone w liczbie 150 000 egzemplarzy, znacząco przyczyniając się tym samym do wzrostu popularności fotografii. Popularne stało się także robienie sobie selfie przy użyciu lustra.

Selfie zrobione w ok. 1900 roku

Ludzie od dekad czują zatem niepohamowaną chęć uwiecznienia samych siebie, lecz zdjęcia tego typu przez wiele lat nazywano po prostu autoportretami. Określenie "selfie" padło po raz pierwszy 13 września 2002 roku na australijskim forum internetowym ABC Online, zaś 3 lata później podłapał je fotograf Jim Krause w książce "Photo Idea Index", poświęcając temu zjawisku cały rozdział.

Kilka lat później słowo "selfie" cieszyło się już taką popularnością, że w 2013 roku trafiło do internetowego słownika Oxford English Dictionary i zostało wybrane słowem roku. Warto wspomnieć, że z badania przeprowadzonego przez wydawcę słownika wynika, że w listopadzie 2013 częstotliwość występowania słowa "selfie" wzrosła o 17 000% (!) w stosunku do analogicznego okresu roku wcześniejszego.

Choć prawdziwa moda na selfie zapadła całkiem niedawno, jest to zjawisko niemal równie stare, co sama fotografia. Szkoda tylko, że Robertowi Corneliusowi nie było dane dożyć czasów, w których za swój wyczyn zostałby sowicie nagrodzony facebookowymi lajkami.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Technologie:

GRRR: Playstation Eye rozpozna nasze twarze Panasonic HDC-SD100 i HDC-HS100 AVCHD do nagrywania po ciemku Ekrany Hitachi z HDMI Fit-PC 2 nettop - zmieścisz go do kieszeni Kiedy kota nie ma, czyli TOP 10 koncepcji myszek Instalacja Surface to koszmar TOP 10 najpiękniejszych wielbicielek gadżetów Apple 3D porno na życzenie już we Francji GlacialTech UFO V51 Betelgeza eksploduje - to może być fajerwerk wszechczasów TechFlash - latające jajo, Pip-Boy coraz bliżej i IBM w świecie Sword Art Online Jeden z najdziwaczniejszych sposobów korzystania z artylerii [wideo]

Popularne w tym tygodniu:

Zbudowali… latającą deskorolkę. Tak, to działa Chiny ujawniają prototyp pociągu kolei magnetycznej. Prędkość? 620 km na godzinę Latające samochody General Motors. Pobudzają wyobraźnię Włosi stworzyli samolot przeznaczony wyłącznie do transportu szczepionek na COVID-19 Przyczepione na grzyby. Rewolucyjne rzepy, które pozwolą robotom chodzić po ścianach Co to jest switch PoE i do czego służy?