LG G4 z rekordem Guinnessa w liczbie zrobionych selfie. Historia tego zjawiska jest starsza, niż mogłoby się wydawać

"Selfie" to słowo, które kilkanaście lat temu nie istniało jeszcze w żadnym słowniku, ani nawet w młodzieżowym slangu. Dziś możemy już mówić o globalnym fenomenie, w kontekście którego głośno jest ostatnio o firmie LG.

Selfie

Selfie (Selfie)

13 czerwca w Meksyku pobito rekord Guinnessa w liczbie zrobionych pod rząd selfie, a do jego ustanowienia wykorzystano smartfona LG G4 z przednim aparatem o rozdzielczości 8 Mpix. Przez 2 godziny wykonano 746 fotografii, co oznacza, że smartfon rejestrował jedną fotkę co średnio 10 sekund, przy czym na każdej uwieczniono inne osoby.

Bicie rekordu Guinnessa z LG G4

Choć selfie zalewają serwisy społecznościowe dopiero od kilku lat, ich korzeni musimy szukać w czasach, gdy nikt nie myślał jeszcze nie tylko o Facebooku, ale i internecie w ogóle.

A było to tak…

Gdyby selfie było człowiekiem, do widocznego na poniższej fotografii mężczyzny mówiłoby "tato". Panie i panowie, oto prawdopodobnie pierwszy autoportret na świecie, który powstał w 1839 roku.

Zdjęcie wykonane przez Roberta Corneliusa uznawane za pierwsze selfie na świecie

176 lat temu widoczny na zdjęciu amerykański chemik Robert Cornelius został poproszony przez znajomego wynalazcę Josepha Saxtona o pomoc w stworzeniu metalowych płytek do dagerotypii. Jest to proces chemiczny będący jedną z pierwszych technik utrwalania obrazu. Po serii udanych eksperymentów Corneliusowi nie pozostało nic innego jak udać na zaplecze rodzinnego sklepu w Filadelfii, aby przetestować swoje dziecko. Pierwsze zdjęciu zrobił — a jakżeby inaczej — samemu sobie. Choć od jego wykonania minęło już grubo ponad 17 dekad, nie zdążyło się zestarzeć ani trochę, bo dzięki popularności instagramowych filtrów wygląda jakby zostało zrobione wczoraj.

Lata mijały, a kolejni wynalazcy rozwijali i udoskonalali nowe procesy fotograficzne, aby zagwarantować nowo powstałej gałęzi rynku komercyjny sukces. Przełomowym produktem był zaprezentowany w lutym 1900 roku aparat Kodak Brownie, czyli pudło, które ze względu na relatywnie kompaktowe wymiary i niską cenę tylko w pierwszym roku produkcji zostało dostarczone w liczbie 150 000 egzemplarzy, znacząco przyczyniając się tym samym do wzrostu popularności fotografii. Popularne stało się także robienie sobie selfie przy użyciu lustra.

Selfie zrobione w ok. 1900 roku

Ludzie od dekad czują zatem niepohamowaną chęć uwiecznienia samych siebie, lecz zdjęcia tego typu przez wiele lat nazywano po prostu autoportretami. Określenie "selfie" padło po raz pierwszy 13 września 2002 roku na australijskim forum internetowym ABC Online, zaś 3 lata później podłapał je fotograf Jim Krause w książce "Photo Idea Index", poświęcając temu zjawisku cały rozdział.

Kilka lat później słowo "selfie" cieszyło się już taką popularnością, że w 2013 roku trafiło do internetowego słownika Oxford English Dictionary i zostało wybrane słowem roku. Warto wspomnieć, że z badania przeprowadzonego przez wydawcę słownika wynika, że w listopadzie 2013 częstotliwość występowania słowa "selfie" wzrosła o 17 000% (!) w stosunku do analogicznego okresu roku wcześniejszego.

Choć prawdziwa moda na selfie zapadła całkiem niedawno, jest to zjawisko niemal równie stare, co sama fotografia. Szkoda tylko, że Robertowi Corneliusowi nie było dane dożyć czasów, w których za swój wyczyn zostałby sowicie nagrodzony facebookowymi lajkami.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Technologie:

Gadżety dla prawdziwego geeka. Czym uraczą nas producenci w 2016 roku? Lubisz gry wideo? 100 słodkich babeczek rzuca Ci wyzwanie! Jak nie pożyczać, jeśli nie chcemy pożyczać Świąteczne szlagiery, część II TOP 12 niecodziennych kieliszków i szklanek Zanurz się w muzyce Chińczycy skopiowali... Steve'a Jobsa [wideo] The Spark - laptop dla każdego ucznia TREWGrip. Klawiatura do sprzętów mobilnych, która wykorzysta wszystkie palce Telewizor z odłączanymi głośnikami od HANNSpree Amerykański myśliwiec vs mrożone kurczaki [wideo] Panasonic DMC-ZX1. Test funkcji HD

Popularne w tym tygodniu:

Smartfony i laptopy nie podgrzewają nam mózgów, ale planetę już tak. I to coraz bardziej Avtek Micker Pro – zabawka i do tańca, i do… różańca Mars 2020. Łazik Perseverance w poszukiwaniu życia na Czerwonej Planecie Funkcja w telefonie, która popsuła mi humor. A najgorsze dopiero przed nami [Felieton] Ruszyła przedsprzedaż Samsunga Galaxy Note 20 – już od 4349 zł. Zamawiać już można w sklepie AB Foto - oficjalnego dystrybutora Samsunga. Tim Cook dołącza do klubu miliarderów. Apple wyceniana na prawie 2 bln dolarów Niewidzialne kobiety. To dlatego niektórym kobietom jest za zimno w biurze. A niektóre umierają zbyt wcześnie