Android Wear jest w Polsce bardziej użyteczny, niż mogłoby się wydawać. Oto lista możliwych zastosowań

Pierwsze smartwatche z systemem Android Wear - w tym LG G Watch - wylądowały na półkach sklepowych w czerwcu ubiegłego roku, lecz od tego czasu nie doczekały się jeszcze w pełni spolszczonego interfejsu. Czy to oznacza, że w naszym kraju są całkowicie bezużyteczne? Bynajmniej!

LG G Watch R

LG G Watch R

Owszem, Amerykanie, Brytyjczycy czy nawet nasi zachodni sąsiedzi mogą wycisnąć ze swoich zegarków znacznie więcej, gdyż liczba obecnych w ich krajach usług czy obsługiwanych komend głosowych jest znacznie dłuższa, ale i w Polsce liczba możliwych zastosowań Androida Wear regularnie rośnie. Do czego można go wykorzystać?

Po pierwsze — aplikacje

Aplikacje to mocna strona systemu Google'a. W maju ich liczba przekroczyła 4000, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Ja korzystam z przeglądarki internetowej (czasem się przydaje ;), kalkulatora, Endomondo, klienta Twittera Tweetings czy też Shazama. Uwielbiam zwłaszcza tego ostatniego, bo możliwość dyskretnego sprawdzenia w knajpie tytułu lecącej właśnie piosenki bez konieczności wyciągania telefonu z kieszeni to świetna sprawa. Dwa tapnięcia, kilka sekund czekania i tytuł ląduje na nadgarstku. Ba, wyświetlane są nawet zsynchronizowane słowa odtwarzanej w tle piosenki.

Shazam na Androidzie Wear

Z Androidem Wear kompatybilny jest także popularny Messenger Facebooka, który nie tylko wyświetla powiadomienia o nowych wiadomościach, ale i pozwala odpowiedzieć na nie głosem. Tak, rozpoznawanie mowy działa w języku polskim i oprogramowanie radzi sobie z tym całkiem sprawnie.

Messenger na Androidzie Wear

Po drugie — powiadomienia

Czyli coś, co właściwie definiuje smartwatche. Zegarki z Androidem Wear mogą przechwytywać wszystkie notyfikacje ze smartfona i — jeśli deweloper się o to zatroszczył - wchodzić z nimi w interakcje. Wielu z nich o to zadbało, więc możemy lajkować wpisy na Twitterze czy odpowiadać na wiadomości w popularnych komunikatorach. Oczywiście nie występują żadne problemy z polskimi czcionkami.

Tweetings na Androidzie Wear

Po trzecie — odpowiedzi na pytania

Android Wear jest ściśle zintegrowany z asystentem Google Now, więc podobnie jak on potrafi udzielać odpowiedzi na zadane pytania. W naszym rodzimym języku zegarek zapytamy m.in. o to, ile lat ma Chuck Norris, jak wysoka jest Wieża Eifflea, kto jest prezydentem Węgier czy też o pogodę na jutro, równowartość 500 dolarów w złotówkach lub obsadę "Gwiezdnych wojen".

Odpowiedź na pytanie o obsadę "Gwiezdnych wojen"

Po czwarte — komendy

Ta funkcja pojawiła się dosłownie kilka dni temu i widać, że dopiero raczkuje, ale już teraz jest całkiem użyteczna. Smartwatch wykona m.in. następujące polecenia:

  • zadzwoń do Jan Kowalski;
  • wyślij SMS do Jan Kowalski oddzwonię później;
  • wyślij maila do Jan Blinstrub oddzwonię później;
  • znajdź restauracje blisko mnie (z możliwością uruchomienia nawigacji na zegarku);
  • uruchom Endomondo.

Niestety jeśli chodzi o komendy, Google Now nie radzi sobie jeszcze z rozpoznawaniem naturalnej mowy i odmianą nazw kontaktów oraz aplikacji przez przypadki, więc trzeba zejść do poziomu "Kali jeść, Kali pić". Dogadać się jednak można, a to najważniejsze ;)

Po piąte — zanim zdążysz zapytać

Smatwatche z Androidem Wear nie tylko wykonują polecenia, ale i — w oparciu o Google Now - wyświetlają potencjalne potrzebne informacje zanim użytkownik zdąży o nie poprosić. W oparciu o lokalizację zegarek sam podsuwa zawsze świeżą prognozę pogody, a po przeczesaniu skrzynki pocztowej jest w stanie wyświetlić informacje na temat planowanego lotu czy śledzić przesyłkę z Amazonu.

Pogoda na Androidzie Wear

Prostą, ale niezwykle przydatną dla mnie funkcją jest automatyczne wyświetlanie czasu, jaki będzie mi potrzebny na dotarcie do domu, gdy jestem poza nim. Często zdarza się, że muszę być w domu o konkretnej godzinie i w takiej sytuacji wystarczy mi rzut oka by stwierdzić, ile minut będę potrzebował na dotarcie. Działa to naprawdę precyzyjnie.

Po szóste — nawigacja

Po zapytaniu zegarka o pobliską restaurację czy atrakcję turystyczną, możliwe jest uruchomienie nawigacji jednym tapnięciem. To jeden z killer-feature'ów Androida Wear, bo nie ma nic lepszego, niż swobodne poruszanie się po obcym mieście bez wzroku wbitego w ekran smartfona. Smartwatch wibruje przed każdym zakrętem wyświetlając jednocześnie jasne wskazówki dając użytkownikowi pewność, że nie zabłądzi.

Mapy Google na Androidzie Wear

Po siódme — kontrola odtwarzacza multimediów

Ta funkcja oczywiście nie jest w żaden sposób ograniczona regionalnie, ale skoro piszę o wszystkich zastosowaniach w naszym kraju, nie mogę nie wspomnieć i o niej. Android Wear integruje się ze wszystkimi androidowymi odtwarzaczami muzyki pozwalając na przeskakiwanie utworów, wstrzymywanie i ponawianie odtwarzania oraz regulację głośności. Jeśli ponadto deweloper zadbał o zegarkową aplikację, można wykonywać także bardziej zaawansowane czynności jak swobodne poruszać się po playlistach. Wkrótce o tego typu funkcje ma zostać wzbogacone Spotify.

Spotify na Androidzie Wear

Po ósme — notatki

Na system Google'a dostępnych jest wiele notatników, ale moim zdaniem na zegarku najlepiej spisuje się Keep. Co prawda Wear nie pozwala jeszcze na sporządzenie notatki całkowicie bezdotykowo w języku polskim, ale po uruchomienie apki i wybraniu stosownej opcji możliwe jest głosowe podyktowanie notatki lub listy. Ja w ten sposób tworzę listy zakupów, do których mam później wygodny dostęp w sklepie.

Google Keep na Androidzie Wear

Po dziewiąte — fitness

Smartwatche z Androidem Wear sprawdzają się także jako monitory aktywności. System jest ściśle zintegrowany z platformą Google Fit pozwalającą na liczenie kroków, szacowanie przebytego dystansu czy analizę pulsu, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by zainstalować inną aplikację tego typu.

Google Fit na Androidzie Wear

Mnie do gustu przypadła w szczególności apka UP by Jawbone, o której więcej pisałem tutaj. Z Androidem Wear kompatybilne są także apki Endomondo, Runtastic czy Runkeeper, dzięki czemu wszystkie potrzebne informacje w trakcie treningu wyświetlane są na nadgarstku.

Endomondo na Androidzie Wear

Co poza tym?

Android Wear oferuje znacznie więcej mniej lub bardziej przydatnych funkcji. Nie zabrakło tutaj budzika wibracyjnego, minutnika, stopera czy agendy. Z doświadczenia wiem, że smartwatch najwięcej możliwości daje w połączeniu ze słuchawkami bluetooth. Taki tandem pozwala wrzucić telefon do kieszeni, plecaka lub torebki i zająć się wszystkim z poziomu zegarka; od odbierania i wykonywania połączeń, przez kontrolę odtwarzacza muzyki, aż po korzystanie z nawigacji.

Zegarkowy system Google'a nawet w Polsce jest zatem bardzo funkcjonalny i śmiem twierdzić, że na tym polu nie ma sobie równych.

Autor: Miron Nurski

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

"Spagettifikacja". Co się stanie, jeżeli wpadniesz do czarnej dziury? Zmiana czasu. Dlaczego dwa razy w roku przestawiamy zegarki? Jak brzmi liczba pi? Długa historia płyty CD. Czy srebrny krążek ma jeszcze przyszłość? Nietypowe zastosowania WD-40. Do czego można go wykorzystać? Rok 1984: 35 lat temu Macintosh rzucił wyzwanie Wielkiemu Bratu Rosyjski Air Force One. Tak wygląda wnętrze osobistego samolotu Władimira Putina To lata! Najdziwniejsze samoloty pionierów lotnictwa Lotniskowiec z lodu. Projekt niezwykłego okrętu z czasów drugiej wojny światowej Konstruktor rzuca wyzwanie planowemu starzeniu. Lampa Dysona wytrzyma 37 lat 11 zapomnianych konkurentów PlayStation: Jaguar, Amiga CD32, Apple Pippin i inne Najlepsze śmigłowce szturmowe dla polskiej armii Genialny naukowiec wymyślił Internet na nowo. Poświęcił na to 40 lat życia Sprzęt dla graczy – sposób na wyciąganie kasy od naiwnych czy narzędzia dla zawodowców? Sprzedawca w sklepie komputerowym - zawód ograniczonego zaufania 8 cudów techniki z lat 90. Napęd ZIP, robot AIBO i pager BlackBerry. Pamiętasz je? Bezpowrotnie tracimy dane. Nic po nas nie zostanie – ostrzega wiceprezes Google’a V3 - mordercza stonoga Hitlera. Największe działo drugiej wojny testowano w Międzyzdrojach „Das Marsprojekt”. Marsjańska misja Wernhera von Brauna z 1952 roku Jak prasa pisała o Internecie w 1988 roku? Ernő Rubik, człowiek schowany za kostką Binairy Talk – dane zapisane w obłokach dymu. Odczytamy je laserem Bałakława - tajna baza radzieckich okrętów podwodnych Niesamowity XC-120 Packplane: eksperymentalny samolot z lat 50.

Popularne w tym tygodniu:

Największy samolot świata Automat pełen pieniędzy. Historia bankomatu